Bardzo ważnym obszarem działalności StSG jest świadczenie usług dla klientów zewnętrznych przez Laboratorium Metaloznawcze. W Laboratorium wdrożono System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025.
Laboratorium Metaloznawcze rozpoczęło swoją działalność w 2011 roku, jako część Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli. Od 2013 realizujemy politykę jakości zgodnie z normą ISO 9001, co potwierdza certyfikat LRQA. Uzyskaliśmy Świadectwo Uznania Urzędu Dozoru Technicznego dla badań niszczących w 2015 roku. Przez cały czas swojej działalności staramy się sprostać wymaganiom klienta, podnosimy swoje kwalifikacje poprzez czynny udział w szkoleniach. Nie boimy się wyzwań – wprowadzamy nowe metody badawcze, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Od 26 czerwca 2017 roku zmianie uległa nazwa Spółki z dotychczasowej Inkubator Technologiczny na Stalowowolska Strefa Gospodarcza. Od 31 stycznia 2018 Stalowowolska Strefa Gospodarcza stała się częścią Miejskiego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.
Pracownia Badań Mikroskopowych wyposażona jest w mikroskopy:
Pracownia Badań Mikroskopowych wykonuje:
W Pracowni Badań Własności Mechanicznych znajdują się następujące urządzenia:
Pracownia Badań Własności Mechanicznych wykonuje:
Pracownia Chemiczna wyposażona jest w:
Pracownia badań chemicznych wykonuje:
W Pracowni Chemicznej wyposażonej w spektrometr optyczny (spektrometr Q4 TASMAN firmy Bruker) wykonujemy analizy chemiczne z dostarczanych materiałów. Minimalne wymiary próbki do badań (przeprowadzenia analizy chemicznej) to 25 x 25 x 10 mm. Sterowanie tymi urządzeniami odbywa się poprzez komputer. Uzyskane wyniki przesyłane są wprost z urządzeń do odpowiednich programów, gdzie poddawane są obróbce cyfrowej a następnie generowane są gotowe raporty z badań.
Liczymy na szeroką współpracę ze stalowowolskimi ośrodkami naukowymi (wyższe uczenie oraz liczne szkoły zawodowe), organizacjami technicznymi i licznymi prężnie rozwijającymi się firmami działającymi w branży metalowej ale nie tylko.
Laboratorium pomiarowe
Współrzędnościowa maszyna pomiarowa firmy Zeiss
Aby badania w naszych pracowniach mogły być wykonywane badania, konieczne jest przygotowanie odpowiednio spreparowanych próbek. Ich przygotowaniem zajmuje się Pracownia Przygotowania Prób wyposażona w niezbędne do tego celu nowoczesne urządzenia laboratoryjne. Są to: przecinarka, praska do inkludowania próbek, polerki mechaniczne oraz dygestorium wykorzystywane w procesie trawienia przy użyciu różnego rodzaju odczynników chemicznych wcześniej przygotowanej powierzchni próbki. Trawienie próbki jest końcowym etapem jej przygotowywania do obserwacji przy użyciu mikroskopu lub wykonania badań makrostruktury próbki.
Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym umożliwiającym precyzyjną obróbkę stali, aluminium lub tworzyw sztucznych w oparciu o tokarsko-frezarskie centra obróbcze, maszynę do cięcia strumieniem wody, elektrodrążarkę wgłębną oraz urządzenie do spawania wiązką elektronów. Ofertę uzupełniają usługi Laboratorium Metaloznawczego oraz Laboratorium Pomiarów. Z wyposażenia korzystać mogą zarówno lokatorzy StSG jak i klienci zewnętrzni.
Tokarki i centrum tokarsko-frezarskie CNC Yamazaki Mazak:
Pionowe centrum obróbcze CNC Yamazaki Mazak:
Poziome centrum obróbcze CNC Yamazaki Mazak:
Główne zalety technologii cięcia wodą to m.in: wszechstronność, brak strefy wpływu ciepła oraz przyjazność dla środowiska naturalnego.
Usługa wykonywana na przecinarce OPAL WATERJET polega na cięciu skoncentrowanym strumieniem wody (z dodatkiem lub bez dodatku ścierniwa). Maszyna jest wyposażona w pompę firmy UHDE z Niemiec. Ciśnienie robocze wynosi 3800 bar. Przy tych parametrach ciśnienia grubości ciętego materiału to 200 mm, a maksymalne wymiary przecinanego arkusza wynoszą 2000 mm x 4000 mm.
Cięcie samą wodą (bez domieszki ścierniwa) jest skuteczne tylko w przypadku relatywnie miękkich materiałów jak guma, czy pianka. Dodanie ścierniwa do wody radykalnie zwiększa skuteczność cięcia maszyny i daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie cięcia najtwardszych materiałów. Technologia ta należy do najdokładniejszych, najszybszych i najbardziej elastycznych sposobów obróbki materiałowej.
Wbrew częstemu przeświadczeniu maszyny te nie są specjalistycznymi urządzeniami tylko do niszowych zastosowań. Są to narzędzia ogólnego przeznaczenia przydatne w każdym poważniejszym warsztacie mechanicznym stosującym obróbkę materiałów.
Kilka z podstawowych zastosowań cięcia wodą z dodatkiem ścierniwa to:
Spawaniem elektronowym nazywa się proces łączenia materiałów poprzez bombardowanie styku łączonych przedmiotów wiązką elektronową o dużej gęstości energii. Prawie natychmiastowa zamiana energii kinetycznej elektronów na ciepło w miejscu zderzenia z powierzchnią spawanego przedmiotu powoduje lokalne stopienie materiału i wytworzenie spoiny po jego ponownym zakrzepnięciu.
Z uwagi na fakt, iż spoiny wykonane wiązką elektronów (WE) charakteryzują się najwyższą jakością, technikę te wykorzystuje się w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, chemicznym.
Dlaczego do spawania metali wykorzystuje się wiązkę elektronów?
Co można spawać wiązką elektronów?
Wiązką elektronową można spawać wszystkie materiały spawane tradycyjnymi metodami, a ponadto:
Spawane zespoły mogą składać się z elementów o znacznie zróżnicowanych przekrojach. Z uwagi na obróbkę wymiarową mogą to być detale wykonane „na gotowo” lub w postaci półfabrykatów przeznaczonych do dalszej obróbki. Wiązką elektronową można wykonaną uprzednio spoinę poddać obróbce cieplnej, takiej jak hartowanie bezprzetopieniowe, wyżarzanie, odpuszczanie i w ten sposób sterować jej własnościami.
W przypadku wiązki elektronowej zaletą jest możliwość obrabiania powierzchni nieobrabialnych w sposób konwencjonalny, czystość obróbki (proces odbywa się w komorze próżniowej), wyeliminowanie odkształceń i zmian wymiarowych wsadu, możliwość precyzyjnego, komputerowego sterowania wiązka, dokładna kontrola parametrów nagrzewania i spawania, możliwość obrabiania fragmentów powierzchni obrobionego w zasadzie „na gotowo” wsadu o skomplikowanych kształtach, duża powtarzalność wyników, łatwość automatyzacji, możliwość uzyskania dużej precyzji obróbki (tolerancje rzędu mikrometrów), duża wydajność, bardzo mała energochłonność (sprawność energetyczna dochodzi do 80-90%), wyeliminowania ośrodków chłodzących.
Wiązka elektronów stanowi źródło o bardzo wielkiej mocy (zwykle do kilkudziesięciu kW) i koncentrowanie jej na niewielkiej powierzchni (od kilku mm do poniżej 1nm) zapewnia uzyskanie szybkości nagrzewania nawet w granicach (10^3 – 10^5) K/s i pozwala nie tylko na praktycznie natychmiastowe grzanie, ale również na przetopienie warstwy powierzchniowej oraz niemal natychmiastowe jej ochłodzenie. Do chłodzenia wsadu nie wykorzystuje się dodatkowych ośrodków chłodzących, lecz masę wsadu. Dzięki dobrej przewodności cieplnej materiału wsadu, energia cieplna z miejsca nagrzanego jest bardzo szybko odprowadzana do miejsc położonych głębiej. To tzw. samochłodzenie pozwala na uzyskanie szybkości chłodzenia porównywalnych z szybkościami nagrzewania, pod warunkiem jednak, że objętość strefy metalu nienagranego będzie 5-8 razy większa od objętości strefy metalu nagrzanego, co praktycznie umożliwia nagrzewanie bardzo cienkich elementów o grubości przekraczającej co najmniej 4 razy głębokość strefy nagrzanej.
Do wad należą: duży koszt spawarek elektronowych, zastosowanie ograniczone do wybranych kształtów i niezbyt dużych wsadów (ograniczonych wielkością komory roboczej), konieczność stosowania próżni, konieczność demagnetyzacji obrabianych części oraz ochrona przed promieniowaniem rentgenowskim (w przypadku wysokich napięć przyśpieszających – około 150 kV).
Pod względem jakości obróbki – technologie elektronowe są porównywalne z technologiami laserowymi.
Procesy technologiczne z udziałem WE mają szerokie perspektywy aplikacyjne, są czyste i ekologiczne, a także przyczyniają się do obniżenia energo i materiałochłonności produkcji.
(Opracowano w oparciu o materiały: Doświadczalnego Działu Przemysłowego Instytutu Elektroniki w Warszawie)
Elektrodrążarka wgłębna exeron 316 (drążarka elektroerozyjna) przeznaczona jest do obróbki materiałów trudnoskrawalnych, stali konstrukcyjnych i narzędziowych, węglików spiekanych lub innych materiałów przewodzących prąd elektryczny.
Elektrodrążarka wgłębną wykorzystuje się ją do wykonywania wykrojów roboczych w płytkach tnących wykrojników, matrycach kuźniczych i różnego rodzaju formach o skomplikowanych kształtach.
Wielkości charakterystyczne:
Zalety techniczne:
Niszczarka posiada wysoką klasę tajności P-4 co jest potwierdzone pisemnym certyfikatem oraz wysoką wydajność niszczenia dokumentów tj. 180 kg/godz. Zobacz specyfikację
Usługa obejmuje:
Zapytaj o usługę. Zadzwoń – 662 190 065
Tworzymy warunki do efektywnego kreowania i wspierania przedsiębiorstw zorientowanych na stosowanie nowoczesnych technologii oraz stymulowania współpracy gospodarki i przemysłu ze środowiskiem naukowo – badawczym.